وبلاگ سید محمد غفاریان

مرد را دردی اگر باشد خوش است ، درد بی دردی علاجش آتش است ... (مجذوب تبریزی)

وبلاگ سید محمد غفاریان

مرد را دردی اگر باشد خوش است ، درد بی دردی علاجش آتش است ... (مجذوب تبریزی)

به وبلاگ سید محمد غفاریان خوش آمدید. من دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم. در این وبلاگ من نظرات، دانش و تجریبات شخصی خودم در حوزه های مختلف از جمله دنیای فناوری اطلاعات و مباحث کامپیوتری، باورهای مذهبی و موضوعات سیاسی-اجتماعی را منتشر خواهم کرد. به امید آنکه این مطالب مورد استفاده دیگران نیز قرار گیرد.

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

آخرین مطالب

۱ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده استبنام یگانه آفریدگار دانش و دانایی

Logicomix

آغاز ماجرا با دعوت همسرم به مطالعه کتابی با عنوان «کمدی منطق» از انتشارات فاطمی بود. این کتاب را در غرفه انتشارات فاطمی در نمایشگاه کتاب امسال دیده بودم و نظرم را جلب کرده بود ولی قیمت بالای آن و محدودیت بودجه‌ای که برای خرید کتاب داشتم من را از تهیه آن واداشت. اکنون همسرم این کتاب را از کتابخانه محل کارش به امانت گرفته و از من دعوت کرد که آنرا مطالعه کرده و بازخورد خودم را به ایشان اعلام دارم.

صبح روز بعد پس از نماز صبح و نیایش، آنرا برداشتم تا چند صفحه نخست کتاب را مطالعه کنم؛ کتاب به سرعت من را جذب و با خود همراه کرد و بی هیچ ملالی تا بیش از دو ساعت مشغول مطالعه آن شدم! اگر مشغله‌های دیگر نبود همان روز تا قبل از ظهر مطالعه کتاب را به اتمام می‌رساندم، اما در کنار مشغله‌های کاری، تحصیلی و خانوادگی، مطالعه آن را تا پس فردا به اتمام رساندم. البته نه از روی نسخه ترجمه فارسی، بلکه نسخه زبان اصلی؛ چرا که پس از مطالعه ۱۰۰ صفحه نخست کتاب ترجمه فارسی، متوجه شدم که این کتابی است که من از مطالعه آن لذت می‌برم و بهتر است سراغ نسخه اصلی آن بروم. عنوان نسخه اصلی کتاب «Logicomix» است و با اندکی جستجو در اینترنت فایل PDF نسخه زبان اصلی کتاب را پیدا کردم و با لذت مطالعه آن را آغاز و در کمتر از دو روز به اتمام رساندم.

اما اصلا موضوع کتاب چیست؟ عنوان کتاب Logicomix حاصل ترکیب کلمات Logic (منطق) و Comics (داستان‌های مصور) است که توسط دو نویسنده یونانی تبار نگارش شده و در سال‌های ۲۰۰۸ در یونان و سپس ۲۰۰۹ در سطح بین‌المللی منتشر شده است. موضوع کلی داستان درباره روند سلسله مباحث فلسفی و منطقی پیرامون بنا نهادن بنیادی مستحکم برای علم ریاضیات توسط چندی از فلاسفه، منطق‌دانان و ریاضی‌دانان اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم میلادی در اروپاست. داستان به شکل روایت‌گری حول شخصیت معروف «برتراند راسل» (Bertrand Russell) می‌چرخد و روند مذکور را مبتنی بر زندگی‌نامه وی از دوران کودکی تا آغاز جنگ جهانی دوم روایت‌گری می‌کند و از قالب داستان‌های مصور (comic) برای هر چه جذاب‌تر کردن محتوا برای مخاطب عام بهره‌ می‌برد.

شاید بپرسید: «بنا نهادن بنیادی مستحکم برای علم ریاضیات» یعنی چه؟! مگر ریاضیات بنیادش سست است؟! بنیاد ریاضیات چیست؟! چه اهمیت و کاربردی دارد؟! چطور یک چنین موضوع علمی و نظری محض و خشکی می‌تواند جذاب و گیرا باشد؟! در ادامه به پاسخ همین پرسش‌ها خواهم پرداخت.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۹ خرداد ۹۵ ، ۱۵:۲۷
سید محمد غفاریان